Karan SM-alkukilpailujen neljä parasta selvitettiin Espoossa

Joni Ahola
20.5.2017



Kulttuuritalon SM-finaalitapahtuman semifinaaliparit ovat Turun Sami Hannula vs. Helsingin Markku Koponen sekä Turun Toni Hannula vs. Janne Wiss.

Sami Hannula voitti omassa 8-cup ottelussaan Pertti Muuraisen tiukahkon väännön jälkeen 25-20. Muurainen nousi peliin mukaan tilanteessa 13-7 tekemällä 6 sarjan ja 19-19 asti mentiin tasoissa. Hannula teki tämän jälkeen nopeasti 2x 3 sarjan ja vei pelin nimiinsä. Alkupelien vakuuttavinta peliä esittänyt Sami Hannula on pelannut vuosina 2013-16 aina SM-finaalissa ja voittanut näistä kolme.

Toni Hannula pelasi myös alkulohkon vakuuttavasti ja oli 8-cupissa myös Espoon Tuomas Komia selkeästi vahvempi osapuoli voittamalla 8-cup ottelun 25-13. Toni Hannulan vakuuttavin peli oli heti avauskierroksella, kun hän teki 20 karaa 22 lyöntivuorossa ja oli alkulohkojen toiseksi paras pelaaja.

Rankingkärki Janne Wiss pelasi myös odotusten mukaisesti itsensä SM-finaalitapahtumaan Kulttuuritalolle. Voitot ei Wissille tullut helpolla, mutta puhtaalla sarakkeella hän pääsee silti jahtaamaan uran ensimmäistä henkilökohtaista SM-kultaansa. 8-cupissa Wiss kaatoi tiukan taiston päätteeksi vuoden 1981 karan Suomenmestarin Jyri Virtasen 25-21.

Vuoden 2012 Karan Suomenmestari Markku Koponen pelasi itsensä myös neljän parhaan joukkoon kukistamalla 8-cupissa Keravan Jukka Tarvaisen 25-19. Koponen pääsee Kulttuuritalolla haastamaan heti aamulla 9:30 kovan ennakkosuosikin Sami Hannulan. Turkulaiskaksikko Toni Hannula ja Janne Wiss pelaavat puolestaan toisessa semifinaalissa klo 13:00.

Tervetuloa Kulttuuritalon SM-finaaleihin seuraamaan tänä vuonna taas Suomen parasta karaa!

Kara SM-alkukilpailu 20.5.2017 lopputulokset     
   PelitVoitotTappiotKaratLVK.A.RG-pist.
 Sami HannulaKK-7933065950,68480-160
 Toni HannulaCST330651000,65080-160
 Janne WissCST330651020,63780-160
 Markku KoponenHSK330651540,42280-160
5Jyri VirtanenKK-79312551080,50970
6Pertti MuurainenKK-79312561220,45960
7Jukka TarvainenCCA321591240,47650
8Tuomas KomiEBK312491190,41240
9Yongyun MoonCST21135880,39835
10Pauli WigeliusEBK21118970,18630
11Tapio SoinisaloEBK20222400,55025
12Altti HelläkoskiEBK20234860,39520
13Jukka HarjuEBK20222820,26816
14Miio RonkonenBrode202271130,23912
15Mika KoljonenEBK202211080,1948

 

Semifinaalit 27.5. Helsingin Kulttuuritalolla

9:30 Sami Hannula KK-79 vs. Markku Koponen HSK (25 karaan)
13:00 Toni Hannula CST vs. Janne Wiss CST (25 karaan)
17:30 Finaali (30 karaan)