Janne Wissin täysin pitelemätön syksyn viimeisessä RG-kilpailussa

Joni Ahola
12.11.2017

Kuvan tuloksista puuttuu playoffien statistiikat, mutta ne on otettu huomioon lopputuloksissa.
Kuvan tuloksista puuttuu playoffien statistiikat, mutta ne on otettu huomioon lopputuloksissa.

Turun Janne Wissin huikea vire ja voittoputki jatkuu kun hän voitti jo syksyn kolmannen perättäisen karan RG-kilpailun. Finaalissa Wiss esitti murskajälkeä pelaamalla yli 2 keskiarvolla Sami Hannulan nurin 25-7. Semifinaalissa Wiss kukisti Sauli Solhagenin 25-19 ja Sami Hannula kukisti Toni Hannulan 25-14.

11 pelaajaa oli mukana kauden kolmannessa mestaruussarjan RG-kilpailussa ja Janne Wissille ei näytä olevan pysäyttäjää. Jos Jarno Ahola iski vuoden 2012 Karan SM-semifinaalissa huikean 15 karaa 6 lyöntivuorossa niin Janne Wissin 25 karaa tämän viikonlopun RG-finaalissa oli vähintään yhtä huikea ellei jopa suuremman karamäärän vuoksi kaikista huikein suoritus, mitä Karan RG- ja SM-kilpailuissa on tähän mennessä koskaan nähty. 

Janne Wiss oli alkupeleissä lähellä hävitä molemmat ottelunsa sillä Jukka Harjua ja Miika Virtasta vastaan pelatut ottelut päättyivät vain niukasti 20-18 ja 20-19 Jannen voittoon. Taso syksyn viimeisessä RG-kilpailussa oli kovinta ikinä sillä melkein puolet pelaajista pystyi pelaamaan alkukierrokset yli puolen keskiarvolla ja muutenkin kisoissa vain yksi pelasi alle 0,3 keskiarvolla. 

Janne Wissin ylivoima finaalissa oli niin näyttävä, että se sai hallitsevan Suomenmestarin Sami Hannulan näyttämään täysin yliajetulta, vaikka hänkin pelasi finaalissa silti lähes 0,6 keskiarvoa tuskailuista huolimatta.

Katso huikea finaali YouTubesta: https://youtu.be/abCCfpij-E0?t=36019
Kesto n. 30min.

Kara Mestaruussarja RG3 finaali 11.11.2017 otteluraportti:
Sami Hannula KK-79 vs. Janne Wiss CST

0: Teikkaus jonka Hannula voittaa
1: Hannula lyö aloituksen ohi ja Wiss tekee yhden 0-1
2: Hannula epäonnistuu ja Wiss tekee 6 sarjan. Ensimmäinen kara osui vain nippa nappa, mutta loput sarjasta tuli todella vakuuttavalla esityksellä 0-7
3: Ei karoja
4: Hannula epäonnistuu niukasti ja Wiss tekee toistamiseen 6 sarjan 0-13
5: Hannula tuskailee ja Wiss tekee todella hiuksenhienolla osumalla yhden 0-14
6: Hannula rikkoo kuparisen kuin myös Wiss 1-15
7: Ei karoja
8: Hannula tekee karan kuin myös Wiss 2-16
9: Hannula iskee neljän sarjan, mutta Wiss ei tästä hätkähdä vaan kuittaa tuon tekemällä myös neljän sarjan 6-20
10: Ei karoja Hannulalle, mutta Wiss jatkaa vakuuttavasti ja tekee kolme 6-23
11: Hannula tekee yhden ja Wiss lyö vasta kolmannen tyhjänsä ja ensimmäisen semmoisen jolla lyöntivuorolla Hannula tekee karan 7-23
12: Hannula ei saa osumia ja Wiss iskee pelin poikki pienellä tuuletuksella tekemällä kaksi karaa 7-25 huikealla yli 2 keskiarvolla.

Lopputulokset:

Sij.NimiPelitVoitotTasaHäviötKaratLvKa
1Janne Wiss4400901240,726
2Sami Hannula5401971750,554
3Sauli Solhagen4301841610,522
4Toni Hannula3201541070,505
5Miika Virtanen3102501070,467
6Tapio Kuusela3102441410,312
7Tapio Soinisalo201134660,515
8Timo Hjort201131630,492
9Jukka Harju200232820,390
10Miio Ronkonen200229850,341
11Tuomas Niittylä2002221150,191