Janne Wiss ja Kim Laaksonen voittivat jälleen Karan Pari SM-kultaa

Joni Ahola
7.1.2018

Pari SM 2018 finalistit, Toni Hannula, Joni Louhela, Kim Laaksonen ja Janne Wiss (kuva: Henri Kaksonen)
Pari SM 2018 finalistit, Toni Hannula, Joni Louhela, Kim Laaksonen ja Janne Wiss (kuva: Henri Kaksonen)
EBK:n pronssimitalistit Sauli Solhagen ja Henri Kaksonen
(kuva: Henri Kaksonen)
EBK:n pronssimitalistit Sauli Solhagen ja Henri Kaksonen (kuva: Henri Kaksonen)


(kuva: Henri Kaksonen)
(kuva: Henri Kaksonen)
(kuva: Henri Kaksonen)
(kuva: Henri Kaksonen)
(kuva: Henri Kaksonen)
(kuva: Henri Kaksonen)
(kuva: Henri Kaksonen)
(kuva: Henri Kaksonen)
(kuva: Henri Kaksonen)
(kuva: Henri Kaksonen)

Turkulaiset Janne Wiss ja Kim Laaksonen toistivat viime vuoden tempun ja voittivat Karan Pari SM-kultaa Espoon Biljardikerholla loppiaisena. Finaalissa täysin omaa luokkaansa ollut parivaljakko voitti Toni Hannulan ja Joni Louhelan lukemin 25-5 vain 31:ssä lyöntivuorossa. Semifinaali meni jopa vielä vauhdikkaammin 20-5 vain 22:ssa lyöntivuorossa Sami Hannulaa ja Jonguyn Moonia vastaan. Toiset pronssimitalistit olivat Espoon Biljardikerhon pari Henri Kaksonen & Sauli Solhagen.

Ennätyksellinen 14 paria osallistui tänä vuonna Karan Pari SM-kilpailuun. Kiitoksia kaikille osallistujille.

Sij.NimiPisteetPelitVoitotTasaHäviötKaratLvKa
1Laaksonen K. & Wiss J. (ABTku/CST)1055001031430,720
2Hannula T. & Louhela J. (CST)85401771870,412
3Solhagen S. & Kaksonen H. (EBK)64301751600,469
4Moon J. & Hannula S. (CST/KK-79)44202571130,504
5Komi T. & Särkisilta J. (EBK)23102511110,459
6Kaikkonen K. & Suni H. (HyvBK)23102551020,538
7Niittylä T. & Figueroa P. (EBK)2310240910,440
8Kuusela K. & Oksa E. (GU)23102501150,435
9Ronkonen M. & Matikainen C. (Brode/EBK)2210128800,350
10Helläkoski A. & Pöysti M. (EBK)2210128800,350
11Grannas K. & Virtanen M. (EBK)2210128800,350
12Soinisalo T. & Harju J. (EBK)0200224800,300
13Koljonen M. & Wigelius P. (EBK)0200215600,250
14Grahn H. & Pekkala P. (EBK)0200212800,150

 

Karabiljardin kausi 2017-2018 on lähtenyt uusilla kujeilla hyvin liikkeelle. Mestaruussarjassa pelataan viisi osakilpailua ja kausimaksulaiset ovat hyvin sitoutuneet kilpailuihin ja näin Suomen ykköskarailijoille on taattu kovatasoiset kilpailut.

Tällä kaudella tuli uutena mukaan myös divisioonasarja ja se alkoi hyvin syksyllä kahdella osakilpailulla. Keväällä pelataan vielä kolme lisää ja niistä seuraava on jo alle kahden viikon päästä Espoossa 20.1.2018. Kilpailukutsu.

Kara Pari SM kilpailuihin osallistui viime vuonna 13 paria ja tänä vuonna tuli yksi pari paremmaksi. 28 pelaajaa yhdessä karakilpailussa on jälleen uusi ennätys. Kolmen vallin kara on monelle vielä tuikituntematon laji, vaikka sitä on alettu pelaamaan Suomessa ensimmäisen kerran jo 1970-80 luvun taitteessa. Upea ja vaikea laji saa monen pelaajan koukkuun ja monet muidenkin lajien huippuosaajista on sitä mieltä, että kara pitäisi ehdottomasti olla jokaisella vähintään kakkoslajina joka mielii päästä biljardissa lajinsa huipulle.