Jesse Särkisilta voitti Karan divarisarjan kolmannen rankingkilpailun

Joni Ahola
20.1.2018

Jesse Särkisilta EBK ja Panu Pekkala EBK
(kuva: Tuomas Komi)
Jesse Särkisilta EBK ja Panu Pekkala EBK (kuva: Tuomas Komi)
Jesse Särkisilta EBK ja Panu Pekkala EBK
(kuva: Tuomas Komi)
Jesse Särkisilta EBK ja Panu Pekkala EBK (kuva: Tuomas Komi)

Kahdeksan pelaajaa osallistui kauden kolmanteen divisioonasarjan kilpailuun ja EBK:n omat pelaajat olivat tällä kertaa rautaa. Maalintulojärjestys oli 1. Jesse Särkisilta EBK, 2. Panu Pekkala EBK, 3. Henry Grahn EBK, 4. Tuomas Komi EBK, 5. Pauli Wigelius EBK, 6. Jarkko Savolainen Biklu, 7. Vili-Petteri Salomaa Biklu, 8. Saani Shakil Biklu

EBK:n Tuomas Komi pelasi selkeästi alkukierroksen pelit parhaiten tasan puolen keskiarvolla. Komin Pari SM pelikaveri, Jesse Särkisilta oli ainoa Komin lisäksi joka voitti molemmat ottelunsa ennen cuppia. Semifinaalien kahdesta muusta paikasta käytiin tiukka taistelu aina kisojen viimeiseen peliin asti ja jatkoon pelasivat niukasti EBK:n Henry Grahn kolmantena ja EBK:n Panu Pekkala neljäntenä vain 0,1 paremmalla keskiarvolla ennen viidenneksi jäänyttä EBK:n Pauli Wigeliusta. Hän voitti viimeisen ottelunsa 10-9, mutta jos olisi saanut partin tehtyä 3lv aikaisemmin, olisi Wigelius selvittänyt tiensä neljän parhaan joukkoon.

Semifinaalissa Komi ja Pekkala kävivät melkoisen trillerin edeten lähes rinta rinnan loppuun lyöntivuororajan lähestyessä loppua. Pelin ollessa 14-13 Komille 42lv kohdalla - Komi ei saanut lyötyä peliä poikki vaan Pekkala nousi takaa tasoihin ja löi viimeisellä lyöntivuorolla ratkaisevan 15 karan. Komi sai vielä kakkospelaajana tasoittavan, mutta ei onnistunut ja Pekkala finaaliin.

Finaaliin pelasi myös Jesse Särkisilta voittamalla Henry Grahnin semifinaalissa 15-11. Särkisilta jatkoi vahvaa karailua myös finaalissa voitti ottelun 15-9. Näin Espoon Jesse "Jeppe" Särkisillasta kauden kolmas divarisarjan rankingvoittaja.

LOPPUSIJOITUKSET        
          
Sij.NimiPisteetPelitVoitotTasaHäviötKaratLvKa
1Jesse Särkisilta84400501490,336
2Panu Pekkala44202401690,237
3Henry Grahn23102301170,256
4Tuomas Komi4320134900,378
5Pauli Wigelius2210114630,222
6Jarkko Savolainen2210114810,173
7Vili-Petteri Salomaa020028440,182
8Saani Shakil020026790,076