Janne Wiss täysin omilla lukemilla kauden neljännessä osakilpailussa

Joni Ahola
12.2.2018

Janne Wiss CST:n täydellinen karakausi jatkuu. Viisi kilpailua ja viisi voittoa (4 RG + 1 SM). 23 pelaamastaan ottelusta Janne on hävinnyt vain 1 ottelun. Tilastotappio tuli kauden toisen osakilpailun alkukierroksilla Sauli Solhagenia vastaan. Siinä pelissä tuli myös Jannen heikoin pelikeskiarvo 0,394. Kauden paras on 2,083 RG3 finaalissa.
Janne Wiss CST:n täydellinen karakausi jatkuu. Viisi kilpailua ja viisi voittoa (4 RG + 1 SM). 23 pelaamastaan ottelusta Janne on hävinnyt vain 1 ottelun. Tilastotappio tuli kauden toisen osakilpailun alkukierroksilla Sauli Solhagenia vastaan. Siinä pelissä tuli myös Jannen heikoin pelikeskiarvo 0,394. Kauden paras on 2,083 RG3 finaalissa.


Finalistit Janne  Wiss ja Miika Virtanen
Finalistit Janne Wiss ja Miika Virtanen
Janne Wiss palkittiin vuoden 2017 parhaana karapelaajana
Janne Wiss palkittiin vuoden 2017 parhaana karapelaajana

Espoossa pelattiin Karan mestaruussarjan neljäs osakilpailu ja CST:n Janne Wiss jatkaa vakuuttavaa menoa voitosta voittoon. Kaikki kauden osakilpailut voittanut Wiss pelasi huikeasti yli yhden keskiarvolla koko turnauksen läpi. Hän voitti viisi otteluaan tekemällä 115 karaa vain 109 lyöntivuorossa. Finaalissa Wiss voitti kahden seitsemän sarjan turvin EBK:n Miika Virtasen lukemin 30-11 vain 20 lyöntivuorossa (1,5ka).

Janne Wiss oli ahtaalla semifinaaliottelussaan seurakaveriaan Jongyuan Moonia vastaan. Peli päättyi niukasti 25-23. Upeasti kisat pelannut Moon pelasi alkulohkot ja cuppipelit toiseksi parhaimmalla keskiarvolla läpi (0,732 ja 0,635). Moon teki alkukierroksen parhaan tuloksen lyöden EBK:n Paul Figueroan 20-3 vai 13 lyöntivuorossa (1,538). Kisojen paras peli tuli kuitenkin voittajalta Janne Wissiltä, kun hän löi 20-4 voittolukemat 8-cupin ottelussaan Jukka Harjua vain 11 lyöntivuorossa. Keskiarvoksi kirjattiin ottelusta 1,818 ja mukava 9 sarjakin tuli otteluun.

Miika Virtanen nappasi kauden alussa divisioonasarjan voiton ja nousi mestaruussarjaan kesken kauden napaten jo nyt finaalipaikan. Virtanen pelasi mukavasti 0,536 keskiarvolla läpi turnauksen. Moonin lisäksi toinen semifinalisti oli EBK.n Sauli Solhagen.

Kisoihin osallistui mukavasti 15 pelaajaa mikä oli karan Pari SM-kilpailuja lukuunottamatta kauden ennätyslukema. Janne Wiss pelaa tällä hetkellä paremmalla tasolla kuin koskaan ja johtaa kauden kokonaisrankingia suvereenisti. Janne on pelannut kauden 23 ottelusta seitsemän kertaa yli yhden keskiarvolla ja kerran jopa kahden keskiarvolla. Vain kolme kertaa on keskiarvo jäänyt alle 0,5. 

KARA MESTARUUSSARJA RG4 ESPOO 10.2.2018 LOPPUTULOKSET:

          
Sij.NimiPelitVoitotTasaHäviötKaratLvKaRG-Pst
1Janne Wiss (CST)55001151091,055160,0
2Miika Virtanen (EBK)5302901680,536130,0
3Jongyuan Moon (CST)4202731150,635100,0
4Sauli Solhagen (EBK)4202661500,44080,0
5Sami Hannula (KK-79)310246920,50070,0
6Harri Suni (HyvBK)3201541120,48260,0
7Jukka Harju (EBK)310232690,46450,0
8Toni Hannula (CST)3201481170,41040,0
9Markku Pöysti (EBK)210132690,46435,0
10Kimmo Kaikkonen (HyvBK)210130790,38030,0
11Tuomas Niittylä (EBK)210125700,35725,0
12Kai Grannas (EBK)210121770,27320,0
13Paul Figueroa (EBK)200219530,35816,0
14Miio Ronkonen (Brode)200224740,32412,0
15Henry Grahn (EBK)200219800,2388,0