Jesse Särkisillalle toinen perättäinen voitto divarisarjassa

Joni Ahola
3.3.2018

Jesse Särkisilta ja Vili-Petteri Salomaa
(kuva: Panu Pekkala)
Jesse Särkisilta ja Vili-Petteri Salomaa (kuva: Panu Pekkala)

Kahdeksan pelaajaa osallistui kauden neljänteen divisioonasarjan kilpailuun. EBK:n Jesse Särkisilta otti toisen perättäisen voiton voittamalla hyvätasoisessa finaalissa Biklun Vili-Petteri Salomaan 15-9. Ottelussa pelattiin 30 lyöntivuoroa. Semifinaaliin selvisivät EBK:n Henry Grahn ja Panu Pekkala.

Kilpailujen loppusuoralla nähtiin varsin laadukasta karaa, kun molemmissa semifinaaleissa olivat voittajat Särkisilta ja Salomaa lyöneet taululle 15-9 voittolukemat vain 26 lyöntivuorossa. Kyseinen kaksikko hallitsi myös kilpailujen alkukierroksilla olemalla ainoat pelaajat jotka voittivat alkusarjan molemmat ottelut.

Kisojen semifinalistit Henry Grahn ja Panu Pekkala pelasivat kisoissa myös vastakkain alkusarjassa ja heidän välinen kamppailu päättyi Grahnille selkeästi 10-2 vain 17 lyöntivuorossa. Henry Grahnin 0,588 keskiarvo oli yksittäisen ottelun kaikista paras tulos.

 

Sij.NimiPisteetPelitVoitotTasaHäviötKaratLvKa
1Jesse Särkisilta84400501180,424
2Vili-Petteri Salomaa64301421320,318
3Henry Grahn2310228840,333
4Panu Pekkala2310221680,309
5Tuomas Komi2210114610,230
6Aleksi Ristiluoma2210114840,167
7Miio Ronkonen0200215680,221
8Pauli Wigelius020026750,080