Aleksi Ristiluoma voitti kauden viimeisen karan divarikilpailun

Joni Ahola
15.4.2018

Kara RG5 Divarifinalistit 1. Aleksi Ristiluoma ja 2. Jarkko Savolainen
Kara RG5 Divarifinalistit 1. Aleksi Ristiluoma ja 2. Jarkko Savolainen

Espoossa pelattiin kauden aikana viisi divarikilpailua kolmen vallin karassa ja Biklun Aleksi Ristiluoma nappasi voiton kauden viimeisessä kilpailussa ennen seurakaveriaan Jarkko Savolaista. Finaali päättyi 15-11. Biklu täydensi hienon suorituksen kolmoisvoitolla, kun Mikko Kantola nappasi kolmannen sijan ennen PVK:n Mauno Nuutista.

Aleksi Ristiluoma nousi viimeisen divarikilpailun voitolla rankinglistan toiselle sijalle. Jesse Särkisilta on rankinglistan kärjessä ennen kauden viimeistä tapahtumaa, Karan SM-kilpailua joka pelataan vajaan 4vk päästä Espoossa 12.-13.5.2018.

Kara RG5 Divisioonasarja 14.4.2018 EBK lopputulokset
1 Aleksi Ristiluoma Biklu
2 Jarkko Savolainen Biklu
3 Mikko Kantola Biklu
4 Mauno Nuutinen PVK
5 Iiro Tennilä Biklu
6 Tommi Fredriksson EBK
7 Vili-Petteri Salomaa Biklu
8 Saani Shakil Biklu
9 Henry Grahn EBK
10 Roope Ruokonen Biklu

Erityismaininta Biklun Vili-Petteri Salomaalle joka pelasi koko kauden kaikki viisi (5) divarisarjan kilpailua. Hienoa Vili-Petteri!

Kara Divisioona RG-lista 
  Päivitetty15.4.2018    
  RG-pisteetKisatVoitotKaratLV:tK.A.
1Särkisilta Jesse EBK160221002670,375
2Ristiluoma Aleksi Biklu12031943510,268
3Savolainen Jarkko Biklu11530934000,233
4Salomaa Vili-Petteri Biklu11350884050,217
5Grahn Henry EBK9830672640,254
6Pekkala Panu EBK9020612370,257
7Virtanen Miika EBK801150760,658
8Kuusela Tapio GU8011481230,390
9Ronkonen Miio Brode6520561850,303
10Bergius Juha KK-796010411710,240
11Kantola Mikko Biklu501030880,341
12Komi Tuomas EBK5020481510,318
13Träff Tuomo EBK4010311120,277
14Nuutinen Mauno PVK4010291120,259
15Tennilä Iiro Biklu3510261120,232
16Fredriksson Tommi EBK301018680,265
17Kelokaski Jouni EBK3010271240,218
18Shakil Saani Biklu2830262140,121
19Wigelius Pauli EBK2320201380,145
20Nurmi Rami TBK201016820,195
21Ruokonen Roope Biklu15108680,118
22Naumanen Tuukka JamP10109380,237
23Ranta Mikko Brode10107700,100
24Repola Jere JamP5107480,146