Janne Wiss voitti Karan Suomenmestaruuden äitienpäivänä

Joni Ahola
13.5.2018

Kara SM 2018 Espoo mitalistit:
Paul Figueroa, Toni Hannula, Janne Wiss ja Sami Hannula
Kara SM 2018 Espoo mitalistit: Paul Figueroa, Toni Hannula, Janne Wiss ja Sami Hannula
Janne Wiss CST SM-kultaa
Janne Wiss CST SM-kultaa
Toni Hannula CST SM-hopeaa
Toni Hannula CST SM-hopeaa
Sami Hannula KK-79 SM-pronssia
Sami Hannula KK-79 SM-pronssia
Paul Figueroa EBK SM-pronssia
Paul Figueroa EBK SM-pronssia
Kara SM 2018 Espoo Alkupelit
Kara SM 2018 Espoo Alkupelit
Kara SM 2018 Espoo Playoff & 8-cup
Kara SM 2018 Espoo Playoff & 8-cup
Semifinalistit Toni Hannula ja Paul Figueroa
Semifinalistit Toni Hannula ja Paul Figueroa
Semifinalistit Sami Hannula ja Janne Wiss
Semifinalistit Sami Hannula ja Janne Wiss

Kauden ylivoimaisin karapelaaja ja SM-kilpailujen suursuosikki Turun Janne Wiss voitti tänä viikonloppuna Karan Suomenmestaruuden. Finaalissa Wiss voitti CST:n seurakaverinsa Toni Hannulan lukemin 30-22. SM-pronssin nappasivat EBK:n puuhamies Paul Figueroa ja KK-79:ä edustava Sami Hannula.

17 pelaajan Karan SM-kilpailu pelattiin Espoon Biljardikerholla äitienpäivän viikonloppuna. Alkupelit sekä playoffottelut pelattiin ensimmäisenä pelipäivänä. Myös 8-cup aloitettiin pelaajien toiveesta jo lauantai-iltana, mutta semifinaalit ja Suomenmestaruus ratkaistiin vasta sunnuntaina äitienpäivänä.

Alkulohkojen tehokkainta karaa tarjosi kotiseura EBK:n Paul Figueroa joka pystyi pelaamaan 0,625 keskiarvolla kaksi ensimmäistä pelikierrosta omista kisojen järjestelypaineista huolimatta. Figueroa toimi nimittäin ansiokkaasti myös kilpailunjohtajana molempina kilpailupäivinä. Jo 1980-luvulla hyvin karassa menestynyt PVK:n Timo Hjort pelasi hienosti ja näytti nuoremmille, että karataidot olivat edelleen hyvin hallussa.

Viime vuoden Suomenmestari ja aikaisemmat kaudet paljon hallinnut Sami Hannula joutui alkupelien jälkeen monen yllätykseksi pelaamaan ylimääräisen playoffottelun oltuaan vasta seitsemäs alkupelien eli kahden ensimmäisen kierroksen jälkeen. Sami Hannula selvitti tästä kuitenkin tiensä jatkoon playoffeista ja pudotti mm. juuri Timo Hjortin 8-cupissa ulos SM-mitaleilta tehden samalla myös kisojen pisimmän sarjan (6 karaa).

SM-mitaleille pelasivat myös Paul Figueroa ja Janne Wiss jotka voittivat 8-cupissa tiukkojen vaiheiden jälkeen vastustajansa 25-21. Vastustajat Kimmo Kaikkonen ja Miika Virtanen pelasivat hienot kilpailut kumpainenkin, mutta mitalit jäivät niukasti vain muutaman karan päähän. Toni Hannula oli puolestaan 8-cupin tehokkain pelaaja voittamalla lajipäällikkö Tapio Soinisalon 25-11 vain 33 lyöntivuorossa.

Semifinaalissa Paul Figueroa ei saanut enää samanlaista loistoa aikaiseksi alkupeleissä, kun hän voitti mm. Janne Wissinkin avauskierroksella vaan joutui taipumaan Toni Hannulalle 18-25. Toisessa semifinaalissa kohtasivat kisojen suurimmat suosikit Sami Hannula ja Janne Wiss ja etukäteen tiukaksi kamppailuksi aavistettu ottelu päättyi lopulta Wissin 25-21 voittoon. Finaalissa RG-kärki Wiss nosti kierroksia selkeästi ja pelasi peräti 0,732 keskiarvolla itsensä 30-22 voittoon. Janne Wiss Suomenmestari vuosimallia 2018 ja Toni Hannulalle SM-hopeaa.

 

8cup 1Paul Figueroa (EBK)Kimmo Kaikkonen (HyvBK)25 -2136lv0,694 -0,583
8cup 2Timo Hjort (PVK)Sami Hannula (KK-79)18 -2539lv0,462 -0,641
8cup 3Miika Virtanen (EBK)Janne Wiss (CST)21 -2553lv0,396 -0,472
8cup 4Tapio Soinisalo (EBK)Toni Hannula (CST)11 -2533lv0,333 -0,758
Semi 1Paul Figueroa (EBK)Toni Hannula (CST)18 -2560lv0,300 -0,417
Semi 2Sami Hannula (KK-79)Janne Wiss (CST)21 -2545lv0,467 -0,556
FinaaliToni Hannula (CST)Janne Wiss (CST)22 -3041lv0,537 -0,732

 

Kara SM-kilpailu 12.-13.5.2018 Lopputulokset:

Sij.NimiPisteetPelitVoitotTasaHäviötKaratLvKa
1Janne Wiss (CST)854011182010,587
2Toni Hannula (CST)854011072140,500
3Sami Hannula (KK-79)65302981740,563
4Paul Figueroa (EBK)64301831600,519
5Kimmo Kaikkonen (HyvBK)44202781420,549
6Timo Hjort (PVK)43201571100,518
7Miika Virtanen (EBK)43201611260,484
8Tapio Soinisalo (EBK)43201471130,416
9Markku Pöysti (EBK)23102451120,402
10Harri Suni (HyvBK)2310238990,384
11Pertti Muurainen (KK-79 )2210130800,375
12Kai Grannas (EBK)2210127800,338
13Lasse Louhi (KK-79)0200227710,380
14Jongyuan Moon (CST)0200230790,380
15Jukka Harju (EBK)0200228770,364
16Jere Virtaranta (CSS)0200225760,329
17Tapio Kuusela (GU)0200215520,288